Herbalife Danışma & Sipariş Hattı

   0536 846 97 05

ÜYE OL / GİRİŞ YAP

 
 
 
 

HERBALİFE ÜRÜNLERİ

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

İYİ BESLEN İYİ YAŞA

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Neden ara öğün

Ara öğünlerin en  önemli faydası yeme içme kirizlerini önlenmesidir. Midemiz yemekden 2/3 saat sonra boşaldığı için karnımız acıkmaya başlar ve bu yüzden önümüze ne gelirse yemek isteriz .Üstelik miktarlarına da dikkat etmeden .Oysa  ki midemiz tamamen boşalmadan yarım saat önce yapılacak  ufak ara öğünler iştağımızı baskılamaya yardımcı olabilir Tercih edebilecek ara öğünler yeterince proteğin ,kompleks karbonhidrat ve lif içermelidir.Proteğinlerin tok  tutma özellikleri daha çoktur .Ara öğün yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli konu sağlıklı atıştırmalıklarla abur cuburu birbirine karıştırmamamız gerektiğidir.

Lifli besinler.

Lif diğer adıyla posa ,bitkisel kaynaklı besinlerde bulunan sindirim sisteminde sindirime uğramayan ve bağırsaklar tarafından emilmeyen bir çeşit karbonhidratdır.vücudumuz tarafından proteinler ,yağlar,ve diğer karbonhidrat tiplerinde olduğu gibi parçalanamazlar ve bu nedenle sindirim sistemi içersinde görevlerini tamamladıklarında emilmeden atılırlar.

lifler genel olarak ikiye ayrılır suda çözünebilir formda olan lifler ve suda çözünmeyen lifler .suda çozünebilir olan lifler yutuldukdan sonra mide ve sindirim sistemi sıvıları ile temas edince jel kıvamına dönüşürler bu jel formdaki lifler bulundukları ortamda bazı maddeleri absorbe etme (içine çekip hapsetme)yeteneği gösterirler bu sayede bağırsaklarda bulundukları sırada yağ ve diğer karbonhidratların emilini bozarak fazla yağ ve şekerin atılmasına yardımcı olabilirler.

Suda çözünmeyen lifler bağırsağa girdiklerinde dışkıya meydana getiren maddelerle beraber kitle oluştururlar ve bu kitlenin bağırsak duvarlarına yaptığı baskı ile bağırsakların hareketlerini uyarır dışkılamayı kolaylaştırırlar bu özellik kronik kabızlık sorunu yaşayanlarda çözüme yardımcı olabilir.

Aslında bitkisel kaynaklı besinlerin çoğunda bu liflerin her iki tipinde sağlıklı beslenebilmek adına farklı bitkisel besinlerden her gün düzenli tüketmek gereklidir.Hangi sağlıklı kaynaklardan ne kadar tüketmek gerktiği her zaman tartışma konusu olmuştur. ancak yaklaşık bir fikir vermek gerekirse günlük kalori alımı 2000 kcal civarında olan yetişkin bir birey günlük 25 gr lif almalıdır diyebiliriz.

 neredeyse tüm sebze ve meyvalerde lif yani posa bulunsa da en zengin lif kaynağı olan besinler arasında kuru baklagillerden kuru fasulye börülce,bezelye mercimek,nohut ve barbunya ,meyvalardan elma ,armut,şeftali,ayva ,incir,çilek,kurukayısı,ve kuru incir.sofralarımızda hergün kolayca bulundurduğumuz marul,kereviz,karnabahar,brokoli,ıspanak,havuç,ve patates yer alır.

Alışkın olmayan bireyler posalı gıdaları birden tüketmeye başladıklarında gaz sindirim güçlüğü ve karın ağrısı gibi şikayetlerle karsılanabilir.Bu nedenle lifli gıdaları beslenme düzenine dahil ederken günlük alım miktarını yavaş yavaş artırmak ve mutlaka bol su tüketmeye özen göstermek gereklidir.Sağlık durumuu açısından sakınca yoksa yaklaşık 70 kg ağırlığında yetişkin bireyin günlük en az 8 ile 10 bardak su içmesi uygun olacaktır.

gün içersinde 25 gr lifi tek öğünde değil güne yayarak almak en uygundur Bu nedenle bazı besinlerin lif içeriklerinin bilmek yararlı olur .Bir büyük boy elmada yaklaşık 4 gr bir muzda 3 gr ,bir kase havuçda 5 gr ,bir haşlanmış patetesde 4 gr bir porsiyon ıspanakda 3 gr bir kasede brokolide ise 4,5 gr  kadar lif vardır.iki dilim tam buğday ekmeği yada bir ufak kase haşlanmış pirinçde 4 gr kadar lif vardır.Düzenli bir beslenme uygulanırken bazen atıştırma ihtiyacı doğar ve bu düzen bozlabilir Böyle durumlarda da lif zengini sağlıklı atıtırmalıklar tercih edilebilir .örneğin 7-8 adet badem 4-5 adet ceviz ,şeker sorunu yoksa 2-3 kuru kayısı yada erik kuurusu dışında bir havuç kadar yağsız ve tussuz patlamış mısır da sağlıklı ve lif açısından zengin atıştırmalıklardır.

Günlük beslenme düzeninde lifli gıdalara yeterince yer vermenin bağırsak hareketlerinin düzenlediğini sindirim sisteminin genel sağlığına katgıda bulunduğunu unutmamalıyız özellikle bazı bakliyatlarında buunan suda çözünür lifler kolesterol  ve şeker seviyelerin düşürmeye yardımcı etkiye sahiptir.sonuçta lift yüzünden zengin sağlıklı beslenmenin tokluk hissini destekliyerek kilo kontrolüne yardımcı olduğunu da hatırlatmakda fayda var .

Dr ismet taner 

herbalife beslenme danışma sağlık kurulu üyesi.

Doğru beslenme-2

Çeşitlilik,denge,ölçü:her zaman sağlıklı beslenme demek midir? 

Sağlıklı beslenmenin yolunun çeşitlilik denge ve ölçüden geçtiğini sık sık duymuşsunuzdur fakat aklımızı çelen şeylerle dolu bir dünyada bu öğüdü tutmak kolay olmayabilir.

Kötü gıda olmadığı yalnızca kötü beslenme olduğu söylenir. böyle bir  görüşün altında düşünce yatar.pek çok çeşit gıdadan en sağlıklı olanları tüketirsek ve çok yemezsek gayet sağlıklı beslenme yapmış oluruz. bu muhtemelen doğrusu budur. fakat gözden kaçırırılmaması gerek bir nokta var pek çok insan çeşitlilik denge ve ölçülü olmaya dayalı bir beslenme konseptini anladığı halde büyük bir çoğunluk için bunu uygulamak zordur.bu durumun pek çok nedeni olabilir.

Kötü beslenme ,yoksunluk hissine yol açmadan nasıl daha iyi hale getirebilir.

önce çeşitlilik konusunu ele alalım biz insanlar çeşitliliği arzularız.karada ve denizde pek çok çeşitli bitki böcek ve vahşi canlının bulunduğu ortamlarda evrimimizi tamamladık.bu yenilebilir kaynakları tüketme dürtüsü beslenme ihtiyaçlarımızın sağlanması için doğanın bize sunduğu bir fırsattır.

Bu dürtüyü bugunde taşıyoruz ve yalnızca tüketebilir bir bitkiler ve hayvanlar arasından seçim yapıyor olsaydık bu dürtü çok işimize yarayabilirdi fakat günümüzede durum maalesef bu kadar basit değil artık pek çoğu bizler için uygun olmayan çok çeşitli beslenme seçenekleriyle karşı karşıyayız ve çalışmalar  nekadar çok seçeneğimiz olursa o kadar çok yediğimizi gösterir  Dolasıyla çeşitlilik sağlıklı ve dengeli bir beslenme tarzına sahip olmanızı sağlıyabilir.fakat bunun için seçimlerinizi büyük ölçüde sağlıklı alternatifler arasında yapmanız gerekir.

Denge ne anlama gelir?Nispeten sağlıklısız bir gıdayı sağlıklı bir başka gıdayla dengeleyebileceğiniz anlamına mı gelir?greyfurdun faydaları çikolatalı kekin olumsuz etkilerini dengeleyebilrmi?

Bir günlük beslenme bir kağıda yazılarak planlandığında dengeli bir diyetin içinde her şeyin bulunduğu fikri gayet güzel açıklanabilir.öğle yemeğinin sizin için çokda faydalı olmayan bir hamburgen ve kızarmış patates planlıyabilir.ve bunu gerçekden sağlıklı bir kahvaltı ve akşam yemeği ile dengeliyebilirsiniz.ve böyle bir gün için besliyici değer ve kalori hesaplarını da yapabilirsiniz seçiminizi o kadar kötü görünmeyebilir .kahvaltı ve akşam yemeği için dikkatli tercihler yaparak o gün aldığınız kalori ve yağ miktarını kontrol altında tutabilir ve besin gereksinlerimizin büyük bir kısmını karşılıyabilirsiniz.

Fakat kaç kişi bu şekilde beslenebilir.

öğle yemeğinin fast food tercih edenlerin büyük kısmının akşam yemeğinde de benzer bir şey yiyeceğini bahse girerim ve akşam yemeğinde ızgar balık  ve salata yiyin birinin öğle yemeğinin bir fast food restoranına gideceğine şüphe ederim.

ölçülülük genellikle çok yememek olarak algılanabilir ancak bu özellikler yağlı gıdalar tatlılar ve alkol gibi boş kolari içeren ekstıralar için geçerlidir bazı insanlar gerçekten ölçülü davranırlar örneğin dolapda bir paket kurabiye dururken kontrolü kaybetmez ve tüm paketi tüketmezler.

Fakat diğerleri için tek kurabiye yemek gerçekten düşünülemez.bir kurabiye her zaman diğerine götürür bu kişiler ölçülüğü asla öğrenemeyebilirler ve bu durumda akıllarına çelecek olan şeyden uzak durmaları en uygun olabilir .eve hiç hiç kurabiye almamayı düşünebilirler.

Bu durumda kötü gıdalardanmı yoksa kötü kötü beslenmedenmi bahsetmelimiyiz.?

  kötü gıdalar ile ilgili görsel sonucu kötü gıdalar ile ilgili görsel sonucu

 

Bana kalırsa her ikiside bir ölçüde doğru .kötü olduğunu düşündüğüm gıdalardan oluşan kişisel bir listem var muhtemelen sizin de böyle listeniz var bu gıdaların tüketip tüketmiyeceğimiz ya da ne sıklıkla tüketeceğimiz bizim kişisel kararımız fakat bu gıdaları tabağınıza doldurduğunuzda kötü bir beslenme uyguluyor olacaksınız.sonuçda mümkün olduğu kadar iyi ve sık yemek yemeye gayret etmeliyiz çeşitlilik daha ziyade ulaşabileceğiniz sağlıklı gıdalardan oluşmalıdır denge kötü gıdaları iyi gıdalarla dengelemekde ziyade doğru beslenme dengesini benimsemeyi ve vücut sağlığı için gerekli gıdaları yağsız proteinler sebze meyve ve tam tahıl gibi iyi karbonhitratlar ve uygun miktarda faydalı yağlar almayı ifade etmelidir.

Elbette ara sıra kendimzi şımartmamızda bir sakınca yok Fakat ölçülü olmak muhtemelen çeşitlilik -denge -ölçü mesajının uygulanması en zor kısmı Başınızı nereye çevirirseniz aklınızı çelen bir şeyle karşılaştığınız bir ortamda yalnız ca ihtiyaç duyduğumuzu tüketmek son derece güç bir sınav.

herbalife beslenme danışmanı

 

 

 

HERBALİFE'I KEŞFEDİN


  Herbalife ürün sipariş:0536 846 9705 
 
Herbalife ürün sipariş:0545 540 0447
   Kapıda Ödeme İmkanı
  Ücretsiz Bilgi için sizi arayalım
  Kullanıcı Yorumları
 
1 2 3 4 5
 

7/24 SİPARİŞ HATTI 0536 846 97 05

SON YAZILAR

BAĞIMSIZ DİSTRİBÜTÖR

Yetkili

0536 846 97 05

0545 540 04 47

 

abdulkadirercan1@gmail.com